Knižní grafika a ilustrace

Na Vyšší odborné škole grafické jsem začala kresbu kombinovat s texty. Dodnes jsem tamějšímu profesorskému sboru vděčná, že nás učil přemýšlet nad knihou jako objektem a ne jen nad samotnými ilustracemi.

Tištěné knihy

Sylvia Plath: Ariel

K této básnické sbírce mi seděly perokresbové ilustrace. Jemný český font "Solepera",
pojmenovaný po svém autorovi, pomohl dotvořit atmosféru knížky.
Uschlý květ bodláku vystihl křehkost ženského nitra.


Autorský kalendář na Motivy Malého prince

V autorském kalendáři s literární tématikou jsem se vydala na dobrodružnou výpravu s Malým princem. Výtvarné citace z Exupéryho původních ilustrací jsem doplnila o kresby tužkou.
(Barvu a montáž jsem vytvářela ve Photoshopu.) 

A nové příběhy byly na světě 🙂


Martin Pelčák: Dlouhá dlouhá letní noc

Tato magická povídka je esejí o tom, že nejvýstižnější knihou je kůra stromů. Téma přímo vybízelo ke hře s frotážemi dřeva ve spojení s letrismem.


Prof. Ivan Vyskočil:

Malý Alenáš

Mám ráda pohádkový příběh pečovatelů o naše noční snění. Hluboko do paměti se mi vepsala postavička mouchy Bzzzéti 🙂

Ilustrace k této dětské knížce jsem nakreslila pastelkami
a barevné plochy doladila v InDesignu.

Ludvík Středa:

Bernardýn na provázku

Pro radost jsem si střihla ilustrace k mé oblíbené knížce říkanek z dětství: "... za jediné pousmání splním každé vaše přání..."

Pojala jsem ji jako leporelo. Kresbu tužkou jsem doplnila ve Photoshopu o syté barvy.


Absolventská práce

Časotřesení

Jako absolventskou práci jsem si vybrala poslední román Kurta Vonneguta jr. Časotřesení. Přiznávám se, že tato kniha je mou ryzí srdeční záležitostí. 

Pojednává o jakémsi vesmírném škytnutí, kdy se čas vrátí o deset let zpět. Svět je odsouzen k prožívání téhož, čím si už prošel. Všechno se odehrává stejně, jen s tím rozdílem, že každá z postav ví, co se stane a nemůže se zachovat jinak. Dochází ke ztrátě svobodné vůle.

Jako ve všech autorových románech, tak i v tomto, nesmí chybět postava Kilgoure Trouta. Jako jediný tuší, co se stalo a zachycuje to v sérii kreseb a povídek, které ledabyle pohazuje u popelnic.

Právě tento motiv společně se ztrátou svobodné vůle mi posloužil jako výchozí bod pro ilustrace.


Václav Koubek:

Vesnické povídky

Útlá knížka povídek písničkáře Vaška Koubka mě vybídla k použití jedné mé kresby venkovské krajiny, kterou jsem pak převedla do techniky suché jehly.

Výřezy z velké ilustrace jsem pak "poházela" po knížce jako karty štamgastů z vesnické hospody. 

Návrh ilustrace

ke snovému deníku

Návrh ilustrace pro zápisník snů s ohledem na roční období. Tady je zachycené období Samhainu. Kreslila jsem tužkou a barvy jsem opět dodala ve Photoshopu.


Elektronické knihy

Založením jsem staromilec, který miluje kontakt s tištěnou, krásně vonící knihou. Jenomže když vidím přeplněné antikvariáty knih všeho druhu a situaci, kdy už ani knihovny nepřijímají žádné tituly zdarma, došla jsem k závěru, že je zbytečné všechno hrnout na papír.

Během let jsem si tento formát oblíbila, vytvořila jsem několik vlastních informačních e-booků. Také jsem iustrovala a graficky upravila povídku o holčičce s dyslexií. 


Kateřina Kaclíková:

Má živá abeceda

Ilustrovala jsem a graficky zpracovala povídku o vnímání textu prvňáčka s dyslexií a proměně jeho vnímání ve školském systému.

Vytvořila jsem k tomu i reklamní animovaný banner.

Povídku si můžete zakoupit na autorčině webu.


Grafická úprava knihy s dodanými fotografiemi

Často graficky zpracovávám knižní publikace, kdy místo vlastních ilustrací vycházím z klientem zaslaných fotografií.

Navrhuji rozložení jednotlivých stránek, volím písmo, kreslím piktogramy na míru. 

V tomto případě jde o kuchařku od značky Brawo Life.


Ilustrované deníky

Ilustrované deníky jsou součástí mého každodenního života. Nejenže mi pomáhají uchovávat vzpomínky způsobem mně přirozeným, ale především si díky nim pravidelně trénuji kresbu a fotografování.


Rodové fotokroniky

Během uspořádávání rodinné foto historie jsem zapisovala vyprávění své babičky. A také pratet a prastrýčků. Pak jsem obešla i starousedlíky z naší vsi, kteří také přihodili nějakou vzpomínku na mé předky.

Vznikl tak bohatý materiál pro celou knižní edici 🙂

V průběhu tvorby jsem zjistila, že nejsem jediná, koho téma rodinných kořenů zajímá a tak vznikl projekt Společně na vzpomínky.